Sık Sorulan Sorular

Sistemin işleyişi, yetkiniz dahilinde yapabileceğiniz ve yapamayacağınız işlemler ve daha bir çok alanda cevabını merak edebileceğiniz sorulara aşağıdaki "Sık Sorulan Sorular" bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular bölümünde bulunmayan sorularınız için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Konut Ağacı sistemine aracı olarak kayıt olduktan sonra, nasıl bir süreç işliyor?

Konut Ağacı sistemine kayıt olduktan ve sisteme kayıt için yönetici panelinden onayınız alındıktan sonra , size kullanıcı adı ve şifrelerinizi ulaştırıyoruz. Sisteme kayıt olduktan sonra size bağlı alt danışmanları oluşturabiliyor, onlarında sistem üzerinden müşteri yönlendirmesine olanak sağlayabiliyorsunuz. Sisteme kayıt olduktan sonra, sizin için hazırladığımız eğitim videosu üzerinden, sistemin işleyişini öğrenme imkanı sunuyoruz. Bu sistem sayesinde onlarca projeye, aynı anda erişip, müşterilerini yönlendirerek para kazanma imkanı sağlamış oluyorsunuz.

Sistem üzerinden müşterilere nasıl projeleri anlatacağım, projeler ile ilgili olarak başka emlak portallarından ilan çıkma iznim olacak mı?

Sisteme ister bilgisayarınızdan, isterseniz cep telefonu veya tabletinizden ulaşıp, proje ile ilgili bilgileri sunabiliyorsunuz. Sunum dosyası, görselleri daire tipleri, fiyat aralıkları, ödeme planlarına ve özel indirim imkanlarını aktabiliyorsunuz. Projelere ait bilgilerin, ilan şeklinde çıkarılması kesinlikle yasaktır. Bu sistem, potansiyel müşterilerine online tanıtım yapmanızı sağlamaktadır.

Nasıl Müşteri Ekleyeceğim?

Ana sayfanın solunda bulunan müşteriler butonuna basarak, girilmesi zorunlu alan olan, müşterinizin adı, soyadı email ve telefonunu kısımlarını girerek sisteme ekleyebilirsiniz.
Ayrıca sisteme kayıtlı proje sayfasını incelerken de o proje ile ilişkindirmeyi istediğiniz müşteri kayıdını bu projeye müşteri ekle butonuna basarak ekleyebilirsiniz.

Müşteri yönlendirilmesi nasıl yapılıyor?

  1. Ana sayfada yer alan bir projeyi seçin
  2. Proje sayfasına geldiğinizde, solda yer alan müşteri ekle butonuna basıp, müşterinizin kaydını yapabilirsiniz.
  3. Eklediğiniz “Müşteri” ye sistem üzerinden sms veya email olarak “onay kodu” yollayın
  4. Eğer müşteriniz daha önceden sisteme kayıtlı ise, projenin bulunduğu sayfadan, müşterinize onay kodu gönder butonuna basarak hızlıca müşterinizi seçebilir ve projeye yönlendirebilirsiniz.
  5. Ayrıca tüm müşteri listenizden, onay kodu iletmek istediğinizi seçerek birden fazla projeye yönlendirmesi yapabilirsiniz
  6. Müşteri bilgileriniz anında ilgili proje yetkilisinin ekranına düşmektedir.
Ve artık 90 gün süreyle o projeyle alakalı satış aracılığı sadece size aittir...

Onay Kodunu Nasıl Göndereceğim?

Onay kodunu direkt müşteriler sayfasında, müşteriyi proje ile ilişkilendirerek , sms ve email olarak onay kodu gönder butonuna basarak gönderebiliriz.
Ayrıca her projenin sayfasında solda yer alan müşteriye sms kodu gönder butonuna basarak, müşteri onay kodu gönderebilirsiniz.

Yönlendirme yapılan müşterimin durumu nasıl takip edeceğim?

Yönlendirme yapılan müşteri ile projenin satış ekibi görüşme yaptıktan sonra, özel durum kodunu girmektedir. Siz müşterinizin kayıtlarına baktınızda, durumu konusunda bilgiyi görebilirsiniz.

Komisyonumu Nasıl Alıyorum?

Yönlendirdiğiniz Müşteri eğer ilgili projeden alım yapmış ve gerekli sözleşmeleri yapmış ise;
Üyemize Konut Ağacı tarafından hazırlanan, yapılan satışla alakalı satış bedeli, ilgili projenin komisyon oranı ve yapılacak ödemenin tutarını gösteren bir mutabakat formu yollanmaktadır,
Bu mutabakat formu imzalanarak tarafımıza ulaştıktan sonra 7 gün içinde komisyonunuzu hesabınıza yatırıyoruz.

Yönlendirdiğim Müsteriye daha sonrada KONUT AĞACI üzeriden satış aracılığı yapabilir miyim?

Satış yapmış olduğunuz müşterinize aynı yöntemle sınırsız sayıda satış aracılığı yapabilir ve komisyon kazanabilirsiniz. Çünkü müşteriniz sistemde size bağlı olarak kaydedilmektedir.

Sitedeki Tüm Projelere Müşteri Yönlendirebilir miyim?

Tüm projelere müşteri ekleyebilir ve müşteriye onay kodu yollayabilirsiniz.

Müşterimi Proje Satış Ofisine götürdüğümde Bizimle kim ilgileniyor?

Projenin satış ofisine müşterinizle birlikte gittiğinizde, Konut Ağacı sistemine dahil bir acenta olduğunuzu belirttiğinizde, ilgili satış temsilcisi size yardımcı olacaktır. Sistemden kendilerine yönlendirilen müşteri isimleri olduğu için, buradan da kontroller sağlanarak size yardımcı olunacaktır.

Müşterimin bir yakını alım yaparsa ben kazanç elde edebilir miyim?

Sisteme kayıt edilmesi ve projeye yönlendirme yapılması durumunda kazanç elde edilebilirsiniz.

Mutabakat Formu Nedir?

Mutabakat Formu; Konut Ağacı üzerinden müşteriniz bir projeden alım yapar ise; almış olduğu mülkün tüm detaylarını içeren, aynı zamanda reel satış bedeli ve bu bedel üzerinden ödenecek komisyon miktarını tarafınıza açıklayan bir formdur.